80-ті роковини сталінської депортації кримських татар – Україна та світ вшановують пам'ять жертв геноциду
18 травня 2024 року виповнилось 80 років від початку депортації радянським режимом кримських татар із Криму.
Згідно з постановою Верховної Ради України, день 18 травня оголошено Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
17 травня 1944 року, мабуть, було останнім днем, коли кримські татари лягли спати, не підозрюючи, що їх очікує наступного ранку. Минуло вже 80 років, але цей біль не проходить. Особливо гостро він відчувається після окупації Криму у 2014 році, коли російська влада фактично продовжила гібридну депортацію кримськотатарського народу.
18 травня 1944 року, на світанку, в будинки кримських татар увірвалися солдати та оперативники НКВС. У той час як чоловіки були на фронті, переважно жінок, дітей та літніх людей насильно змусили покинути власні домівки, лишивши на збори лічені хвилини. Жорстоко, без жодних пояснень кримських татар загнали у товарні вагони, щоб відвезти їх за тисячі кілометрів від Батьківщини. Цей жах 80 років тому перетворився на реальність для представників корінного народу України. Ці події стали історією, яку ми не маємо права забути.
Ярмо «спецпереселенців», надане кримським татарам на території тогочасної Узбецької РСР та на Уралі, куди й була здійснена депортація, передбачало постійний нагляд репресивних радянських структур і примусову фізичну працю. Це супроводжувалося голодом і численними хворобами, спричиненими нелюдськими умовами перебування і відсутністю одягу та взуття. За офіційними даними НКВС лише за перші півтора року депортації загинуло майже 30 000 кримських татар, проте, число, підраховане Національним рухом кримськотатарського народу, є значно більшим.
Ешелонам російського імперіалізму було замало вивезти людей. Радянська система була спрагла до розкрадання, руйнування і тотального викорчовування культурного коду, сплетеного корінним етносом. СРСР боровся не лише з людьми, а й з бібліотеками, культурними цінностями – усім, що є доказом і носієм інформації та культури. На дрібноту не розмінювалися. Стояло завдання знищити народ. Якому була уготована доля вижити, повернутися і знову зіткнутися із окупацією.
Через 80 років після депортації російське керівництво продовжує радянську злочинну політику репресій, переслідувань і утисків кримських татар. Вона свідомо порушує їхні права, проводить незаконний призов, знищує культурну спадщину, фальсифікує історію, мілітаризує освіту та суспільне життя.
Фактично російська агресія проти України почалася наприкінці лютого 2014 року з незаконної окупації та спроби анексії Криму. З початку повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року переслідування кримських татар, спрямоване на знищення їхньої національної ідентичності, лише посилилося.